Бицюра: системно працюємо над розвитком молоді Олександрії
25.11.2024

Олександрія-2 стала відкриттям першої частини сезону Другої ліги.

Фото: ФК Олекандрія


ПФЛ та сайт Український футбол визначає найкращих гравців і тренерів місяця в усіх лігах. Найуспішніший фахівець жовтня у Другій лізі – Віктор Бицюра із Олександрії-2. Його команда виграла всі свої чотири матчі за цей період.

ФК Олександрія-2 стала відкриттям першої частини сезону Другої ліги. Молода команда завершила 2024 рік на другому місці у Групі Б. У жовтні виграла всі чотири матчі. Наразі лідирує в Відкритому Кубку ПФЛ. Безумовно, у цьому заслуга тренерського штабу.

Очолює «двієчку» цього клубу УПЛ 52-річний Віктор Бицюра – колишній захисник дублю Дніпра, а також низки клубів, зокрема Слов’янець (Конотоп), Океан (Керч) і Зірка (Кропивницький). Багато років він якісно працював із молоддю в Дніпрі, здобув практичний досвід селекції та роботи з топовими тренерами, а тепер молоду команду вивів у лідери дорослих змагань. 

В інтерв’ю пресслужбі ПФЛ найкращий тренер жовтня у Другій лізі Віктор Бицюра:

  • проаналізував виступи своєї команди,
  • наголосив на основних принципах його роботи,
  • розповів про початок своєї кар’єри,
  • оцінив прогрес тих, хто скоро може зацікавити Ротаня,
  • розказав про комунікацію з тренерами першої команди Олександрії.

– Наскільки несподіваним та приємним для вас є визнання найкращим тренером жовтня у Другій лізі?

– Якщо відверто, то не очікував такого визнання. Насамперед ми працюємо над розвитком футболістів, а особисті досягнення відходять на другий план. Молоді футболісти не стабільні, тому результат непередбачуваний. Приємно, що наша щоденна робота приносить свої плоди.

– Як формувалася основа Олександрії-2 та скільки часу ви з нею працюєте?

Вдячний керівництву клубу за розуміння. Шлях від U-19 до першої команди більш тривалий і складний. Важливо, що все ж була створена Олександрія-2, яка готує футболістів для першої команди. Залишали у команді хлопців, які задовольняють наші вимоги. Безумовно, для нас все це є викликом. Хлопці поступово адаптуються. Прохідних матчів у нас у цій частині сезону не було. Стартові тури були дуже непрості.

– З яких міст хлопці? Можливо, серед гравців є переселенці?

Дійсно, три-чотири переселенці є в наші команді. Більшість футболістів прийшли з команди U-19. Також запрошували тих гравців, яких знали і які відповідають вимогам.

– У жовтні ваша команда виграла всі чотири матчі. Поділіться секрети успіху? У чому Олександрія-2 насамперед досягнула прогресу?

– Важливо, що в нас  комунікація з тренерським штабом першої команди. У нас мають можливість проявити себе гравці, які отримують мало ігрової практики у першій команді. Відзначу Ващенка, Плаксу, Погорілого… Вони додали впевненості Олександрії-2. Хлопці відповідально ставляться до реалізації моментів. В нападі у нас є низка кваліфікованих футболістів, але над командною грою в захисті ще варто працювати. Дійсно, були розгромні перемоги, але ці матчі прохідними для нас точно не було. Суперники створювали нам чимало проблем. Проти Чайки був складний перший тайм, але у роздягальню вдалося забити двічі. Також і з Нивою був непростий перший тайм, а після перерви хлопці виконали наші настанови і реалізували моменти. Роботи ще дуже багато.

– Олександрія-2 у жовтні пропустила всього один гол, а забила аж 13-ть. Зізнайтеся, коли бачите цю статистику, то відчуваєте гордість за свою команду?

– Завжди гордий за всіх своїх підопічних. Хлопці прогресують і це дуже важливо. Хочу насамперед відзначити керівництво клубу, яке займається побудовою вертикалі від дитячої школи до першої команди. Зараз складно прогнозувати чи зможуть хлопці вже найближчим часом грати в УПЛ. Тренерський штаб першої команди постійно запрошує наших футболістів на тренування. Вони також слідкують за іграми Олександрії-2. Бажаємо хлопцям прогресу і зробимо все, щоб вивести їх на новий рівень. Їм варто розуміти, що вимоги будуть високими.

– Який жовтневий матч вам найбільше запамятався?

У кожній грі були позитивні і негативні моменти. Стабільності нам все  ж не вистачало. Кожен матч ретельно аналізуємо і намагаємося виправляти проблемні моменти. Щиро радію, коли хлопці грають на межі своїх можливостей і прогресують.

– Безумовно, результати команди вражають, але напевно є те, чим ви все ж залишилися незадоволені?

Селекційний процес у нас ніколи не завершується, адже в спорті має бути конкуренція. Ми аналізуємо ретельно кожну гру і над проблемними моментами працюємо у тренувальному процесі. Системно працюємо над розвитком футболістів. У тижневий цикл можемо додати одну  чи дві вправи, які спрямовані на витравлення тієї чи іншої ігрової проблеми. У футболі завжди будуть помилки, але варто їх мінімізувати. Не варто боятися помилятися, а необхідно брати на себе відповідальність. Якщо футболісти помиляються, але грають правильно, то це шлях до розвитку.

– Олександрія-2 у кожному матчі прагне грати першим номером, з позиції сили. Наскільки задоволені цим?

Самим футболістам подобається грати у контроль м’яча, пресингувати, створювати низку моментів. Хлопці не мають боятися грати у комбінаційний футбол з позиції сили. До цього потрібно ретельно готуватися у тренувальному процесі. Не у всіх матчах з самого початку вдавалося грати першим номером, адже також варто зважати на рівень суперника. Ми хочемо пресингувати, контролювати м’яч. Для цього варто бути якісно функціонально підготовленими і досягати індивідуального прогресу. Треба виходити і грати у футбол, а не відбиватися. Кожного матчу треба доводити свій прогрес.

– Олександрія-2 першу частину сезону завершила на другому місці у групі. Зізнайтеся, чи розраховували на такий результат перед початком дебютного сезону у професіоналах?

Завжди приємно вигравати, але дуже важливо досягати результату за рахунок якісної гри. Можна виграти випадково, але системного характеру не буде. Можна програти, але зіграти якісно. Такі поразки дають надію на прогрес. Від випадкової перемоги радості немає. У нас були позитивні і негативні моменти. Не було завдання фінішувати серед лідерів, адже не розуміли психологічний стан хлопців у дебютному сезоні серед професіоналів. Ми дотримувалися своїх ігрових принципів, але і звертали увагу на суперника. Такі результати стали несподіванкою, але вони дуже приємні.

– Можливо, були футболісти, від яких ви не очікували такого стрімкого прогресу? Кого насамперед можете відзначити?

У нашій команді немає випадкових футболістів. В цілому ніхто не здивував. Кожен розвивається у міру своїх можливостей. Поступово рухаємося вперед.  Ми працюємо в одному напрямку з першою командою. Когось виділяти не хочеться. Всі цю частину сезону пройшли досягаючи прогресу.

– Галояна та Лебедєва запрошували саме під вашу команди чи Руслан Ротань їх теж переглядає?

Я б не став виділяти саме Галояна чи Лебедєва. У нас є низка молодих футболістів, які заслуговують на свій шанс зіграти за першу команду. Перед початком сезону футболісти були в різному ігровому тонусі. Приємно, що наприкінці року всі були в гарному стані і досягнули результату.

– В Олександрії-2 вже є футболісти, які готові зараз грати за першу команду в УПЛ?

Це питання варто адресувати тренеру головної команди. Рівень УПЛ і Другої ліги неможливо порівнювати. Наші хлопці лише дебютують у професіональному футболі. В УПЛ набагато більш інтенсивний футбол. Також варто зважати на психологічну готовність нашої молоді. Хлопці мають бути готові до гри на такому рівні. Вони мають своїм шансом скористатися.

– Які експерименти з тактичною схемою та роллю гравців  здійснювали? Чиє амплуа радикально переглядалося в окремих матчах сезону?

Ми не відходимо від тактичної схеми першої команди, адже хлопці повинні бути готовими до вимог тренерського штабу головної команди. Були різні моменти під час цієї частини сезону. Гравці групи атаки мають бути готові змінювати свої позиції під час матчу. Центральний захисник може протягом певного ігрового часу зіграти в опорній зоні і так далі. Постійно на цьому наголошуємо на тактичних заняттях, все відпрацьовуємо. У нас центральний захисник Граждан може зіграти на фланзі.

Через кадрові проблеми з Гірником-Спорт зіграли у три центральні захисники. До гри всього один день працювали у цій схемі 5-3-2. Були здивовані тим, як хлопці достойно зіграли. Вдалося перемогти 2:1. Тут на перший план виходить інтелект гравців. Гравець має бути готовим грати на різних позиціях і в різних схемах. Універсалізм і тактична гнучкість надзвичайно важлива у сучасному футболі.

– Гольовий пас воротаря Долгого - випадковість чи частина системного награвання?

Це системна робота нашого тренерського штабу. У нас є розуміння пошуку вільного простору на футбольному полі. Є група футболістів, які шукають цей простір без м’яча. Ті хто на м’ячі мають якісно і вчасно віддати. У цю роботу безумовно залучений і воротар.

– Наскільки у вас тісний контакт з Ротанем? Можливо, він відвідує тренування вашої команди?

Наприклад, сьогодні з першою командою тренувалися Галоян, Базаєв, Матвіїв, Долгий, Таран. Тренерський штаб Ротаня дуже ретельно слідкують за нашими хлопцями. На тренуваннях вони не присутні, адже співпадає час занять. А ось матчі вони відвідують, запрошують хлопців на тренування першої команди. Вони знають можливості футболістів Олександрії-2. Майже кожного  дня зустрічаємося, спілкуємося.

– Пригадайте початок своєї тренерської карєри? Хто для вас є кумиром у тренерській роботі?

– Закінчив дніпропетровський спортивний інтернат. Навчався разом з Похлєбаєвим, Коноваловим, Паляницею, Михайленком, Полуніним, Дірявкою, Петровим і багатьма іншими. І так вийшло, що тут і почав свою тренерську кар’єру в Академії Дніпра. Потім за запрошенням Русола перейшов до тренерського штабу Дніпра, де працював у селекційному відділі. І потім Андрій Русол запропонував очолити команду U-19. За цей час працював під керівництвом багатьох іноземних фахівців із досвідом роботи в Японії з національним збірними цієї країни, в Іспанії (представники Барселони) та мав змогу спостерігати за тренувальним процесом таких спеціалістів як Рамос, Михайленко, Йовічевич та Маркевич.

За цей час в системному вихованні через мої руки пройшли низка гравців, починаючи від Єгора Ярмолюка, закінчуючи Валентином Рубчинським і Арсенієм Батаговим.

Потім було запрошення від Руслана Ротаня очолити Олександрію U-19, а потім вже Олександрію-2.

– Які завдання ставите перед командою на зимовий Кубок ПФЛ? Які плани у команди на тривале міжсезоння?

Кубок ПФЛ – додаткова можливість перевірити можливість хлопців в офіційних матчах. Зараз більше аналізуємо якості футболістів, які у нас грали у першій частині сезону. По ним маємо визначитися до кінця року. Важливо зрозуміти, хто працюватиме з нами далі. На перегляді зараз перебуває лише один футболіст. Прикро, що навесні зіграємо всього шість матчів. Ми працюємо на розвиток футболістів, а для них важливо якомога більше зіграти серед професіоналів. Лише у матчах можемо перевірити можливості своїх підопічних. Будемо працювати, грати спаринги і готувати команду до другої частини сезону.  В кінці грудня будемо мати чітке розуміння того як працюватимемо під час міжсезоння.

– Наскільки в Олександрії створені всі умови для розвитку молоді?

Безумовно, в інших клубах є нові бази, але в Олександрії для молоді є всі необхідні умови для прогресу футболістів. Є поля, тренажерні зали, з екіпіруванням та харчуванням проблем немає. Маємо змогу проводити якісні спаринги. Головне бажання, бажання і ще раз бажання.

 

Пресслужба ПФЛ

Актуальні новини

Новини Другої Ліги

Відкритий турнір ПФЛ: визначився переможець

Позаду фінальний матч Відкритого турніру ПФЛ

Новини Другої Ліги

MATCHDAY! Відкритий турні ПФЛ. Фінал. Посилання на трансляцію

Сьогодні пройде головний матч турніру

Новини Другої Ліги

Відкритий турнір ПФЛ: визначився бронзовий призер

Позаду матч за третє місце Відкритого турніру ПФЛ

Новини Другої Ліги

Відкритий турнір ПФЛ: увага матчу за третє місце (посилання на трансляцію)

Сьогодні визначиться бронзовий призер змагань ПФЛ