Патріка ван Леувена в ПФЛ очікували з величезним інтересом: творець «голландської революції» в академії Шахтаря, причетний до розвитку низки нинішніх зірок вітчизняного футболу, бронзовий призер чемпіонату України на чолі Зорі, тренер із досвідом топ-змагань від Ліги чемпіонів до нідерландської Ере-дивізі.
Креативний директор «УФ» Артур Валерко підкреслює: п’ять матчів поспіль виграв Металіст 1925 в 6-матчевій серії без поразок, яка триває з початку жовтня. Ніби ефект не такий вражаючий: в кінці вересня Металіст 1925 ішов п’ятим, а на початку листопада – четвертим. Але ж яка разюча різниця в грі команди! За підсумками жовтня місяця харків’яни здобули 10 очок із 12-ти можливих. Вони ввійшли в «суху» безпрограшну серію, і за підсумками минулого туру воротар Варакута встановив рекорд Першої ліги сезону 2024/25 (487 хвилин без пропущених м’ячів). Команда достроково вийшла в групу «Чемпіонська» та на другому етапі боротиметься за повернення в УПЛ.
Це все – системна робота, яка ведеться кожного дня. Журі прес-служби ПФЛ і редакції «УФ» одноголосно визнало ван Леувена найкращим тренером Першої ліги в жовтні 2024 року.
В інтерв’ю сайту «Український футбол» Патрік ван Леувен розповів:
- чому очолив команду Першої ліги,
- який матч вважає переломним для Металіста 1925,
- наскільки амбітне завдання у команди.
«Сподобалося бачення керівництва Металіста 1925»
– Наскільки несподіваним та приємним для вас є визнання найкращим тренером місяця в Першій лізі?
– Так, звісно, приємно, коли колеги та вболівальники бачать, що команда грає, а тренер працює успішно. Але для мене головне, що ми це робимо всі разом: тренерський штаб та футболісти. Тому дуже дякую усім, хто працював для того, щоб мене визнали тренером місяця.
– Чому все ж погодилися на пропозицію керівництва харківського клуба? Наскільки ви мотивовані працювати у Першій лізі після роботи в УПЛ?
– Я погодився з планами Металіста 1925. Я не дивився на те, що команда грає в Першій лізі. Мені сподобалося бачення керівництва клубу. Тому я захотів допомогти, реалізувати своє бачення того, як має грати команда. Також важливою складовою було те, що я також маю допомогти вибудувати філософію клубної академії, щоб у всього клубу від головної команди до дитячих була одна структура.
Це мені завжди подобається, коли в клуба є своя філософія чи вони бажають її вибудувати. Це дуже важлива ціль. Ну і повернути клуб до Прем’єр-ліги, це наше завдання і його цікаво виконувати, коли маєш у своєму розпорядженні футболістів хорошої якості.
«Ми ще можемо прогресувати»
– У жовтні Металіст 1925 три матчі виграв і один зіграв внічию. Яке протистояння вам запам’яталося найбільше?
– Згадуючи матчі жовтня, мені здається, що команда почала довіряти та використовувати свої шанси й забивати голи. Це сталося в матчі з Кременем (4:0 в 11-му турі, – прим. «УФ»). Потім у нас був поєдинок з ЮКСА, де футболісти провели сильний матч та використали свої моменти. Відчувається, що з кожним тижнем в команді з’являється все більше довіри до їхніх якостей та вони приймають клубне завдання – перемагати у кожному матчі.
– Після якого матчу зрозуміли, що команда рухається у правильному напрямку?
– Як я вже говорив, після матчу з Кременем, де гравці та тренерський штаб відчули, що ми на правильному шляху. З’явився баланс щодо створення та організації шансів. І важливим було те, що вдалося не пропустити м’яч у власні ворота.
– В останніх турах лише одного разу ваша команда не змогла виграти. У протистоянні з ФСК Маріуполь (1:1) не пощастило чи все ж не вдалося зіграти у свій футбол?
– У матчі з Маріуполем у нас було достатньо моментів, де ми мали забивати голи. Ми завжди маємо бути акуратними у завершальній стадії та використовувати свої шанси, починаючи з першої хвилини гри, щоб спокійнішою була кінцівка і не згадувати ті моменти, які вже були. Тож у матчі з Маріуполем у нас не склалося з реалізацією цих моментів.
– У чому насамперед ще варто додати Металісту 1925? Як вважаєте, чи реалізовують на повну свій потенціал футболісти?
– З командою ми можемо ще значно більше прогресувати. У нас є ще матчі попереду й там ми будемо дивитися наскільки стабільно ми можемо грати в обороні та використовувати свої моменти попереду.
– Скільки часу знадобилося для того, щоб футболісти зрозуміли ваші вимоги? З якими проблемами зіштовхнулися?
– Як я бачив, то футболісти з першого мого дня знали на що очікувати й вони завжди добре працювали. І станом на сьогодні це вже є нормальною роботою для всіх.
Фото: ФК Металіст 1925
«Чи стоїть перед командою завдання виграти Першу лігу? Так»
– Зараз команда грає у той футбол, який близький до вашого ідеалу? Напевно, насамперед задоволені грою у захисті, адже у команди тривала «суха» серія?
– Я задоволений тим, як команда зростає, як ми граємо та використовуємо ті якості, які є у нас всередині команди. Звісно, ми всі разом, і тренерський штаб, і футболісти можемо ще додати в нашому стилі гри. Але футболісти вже знають, в якому напрямку я хочу, щоб розвивалася наша гра і які для цього існують вимоги.
– Хто із ваших підопічних справив на вас найбільше враження своїм професіоналізмом? – Наскільки гра Металіста 1925 залежить від Арі Моури? Чи можна сказати, що цього футболіста неможливо замінити?
– У нас в команді є якості, на які ми завжди розраховуємо. Є прогрес всередині команди й жоден футболіст не може грати без іншого, тому в нас на першому місці командні дії. Хоча, так, є моменти, де один гравець забиває кілька голів, але це неможливо без командної роботи.
– Металіст 1925 завжди насамперед грає з позиції сили. За рахунок чого вдається долати насичений захист суперників? Це більше індивідуальна майстерність чи все ж командна гра?
– Наш стиль гри, станом на сьогодні, побудований на тому, що ми намагаємося організувати свою гру на будь-якій частині футбольного поля. І це має завжди відбуватися у високому темпі, завдяки цьому ми можемо створювати моменти біля чужих воріт. Це завжди складно. Проте ми завжди намагаємося грати в свій футбол.
– Чи стоїть перед командою завдання виграти Першу лігу?
– Так.
Пресслужба ПФЛ